GenelTez Nasıl Yazılır?

Tez Nasıl Yazılır?

Üniversitelerde lisans bitirme ya da yüksek lisans gibi durumlarda tez yazılması gerekir. Birçok öğrenci tez nasıl yazılır bilmektedir. Çünkü üniversite eğitimi süresince tez yazımı konusunda eğitim alınır ve kafası çalışan herkes, eğitim aldığı bölümle ilgili tez yazabilir.

Tez yazmak için metnin belirli bir sıralama şeklinde kurulması gerekir. Bu da;

– Başlık,
– Özet,
– Anahtar kelimeler,
– Giriş,
– Meteryal ve metot,
– Bulgular,
– Tartışmalar,
– Sonuç,
– Kaynakça şeklindedir.

Metin kurulması söz konusu olduğunda ilgili konuda akademik bir araştırma yapılır. Araştırmalar incelenerek, okuyucuyu sıkıp zorlamayacak bir biçimde yazım sağlanır. Tezde amaç akademik bilgi vermektir. Bu yüzden kişilere fikir vermek için yapılmıştır, tamamlanmıştır kalıpları kullanılır.

Tez Örnekleri

tez örnekleri inceleyerek kendi tezinizi nasıl yazacağınız hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Farklı örnekleri inceleyerek gerek duyulan tüm detayları inceleyebilirsiniz. Tezin dayanağını oluşturmak ve iyi bir iş çıkarmak için danışman seçimi yaparak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Sitemiz ile nasıl tez yazmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Tez Konuları

Tez konusu tezi yazılacak konuya vakıf olmayı gerektirir. Bunun için dönemin kaynakları incelenir, literatür taraması yapılarak arşivler incelenir. Bu yüzden tarih ev edebiyat gibi konularda eski dilin bilinmesi ve öğrenilmesi gerekmektedir. tez konuları hakkında tez danışmanı bilgi verir ve bu doğrultusunda çalışma sistemi belirlenir. Tez hakkında savunma yapmanız gerektiğinde araştırmalarınızın sonucunu en iyi biçimde sözel olarak da dile getirmeniz gerekir.

Categories: Genel

Comments

No Comments Yet. Be the first?

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir